Dažnai girdime sakant – aš esu išsibalansavęs. Kas tas balansas? Kaip jis jaučiamas? Ar jis išmatuojamas?

Dėl vienokių, ar kitokių priežasčių jaučiamės ramūs arba suirzę, reaguojame su džiugesiu arba nusivylimu. Taip būna visada, nes kiekviena asmenybė yra individuali, su savo nuostatomis, įsitikinimais, žinojimu ir elgesiu. Žmogus negali tiesiog dabar nuspėti susiklosčiusių aplinkybių priežasties, tai mums nėra pavaldu. Tačiau vėlesniame laike dažnai ateina aiškumas ir suvokimas, kodėl įvyko būtent tai, kas įvyko. Ateina suvokimas, kad taip ir turėjo būti. Tuomet pasidžiaugiame taip susiklosčiusiais įvykiais ir jų pasekmėmis.

Kai esate ramus, jūsų neerzina ne visai malonios smulkmenos, jūs nematote poreikio skubėti ar forsuoti įvykių seką. Viską, kas vyksta su jumis priimate su pasitikėjimu ir žinojimu, kad, tai kas vyksta, yra pats geriausias variantas jums.

Žmogaus gyvenimo kokybę įtakoja įvairios sritys. Tai priklauso nuo profesinės veiklos, šeimyninės padėties, įsitikinimų ir elgsenos. Analizuodami kiekvieną sritį atskirai, aiškiai matome kas vyksta mumyse ir su mumis. Taip pat reikia nuodugniai išanalizuoti kaip konkreti gyvenimo sritis įtakoja kitas, koks yra ryšys tarp jų ir kaip keičiasi visas gyvenimas, vykstant pokyčiams vienoje iš sričių.

Nuo ko priklauso žmogaus sveikata?

Paimkime kaip pavyzdį, žmogaus sveikatos sritį.  Sutikite, kad sveikata labai priklauso nuo gyvenimo būdo, mitybos, fizinės veiklos, nuo žinių, medicinos, nuo įpročių, įsitikinimų, nuo minčių ir t.t. Galime daug vardinti. Visi šie faktoriai įtakoja sveikatą visumoje ir taipogi vienas kitą. Žinodami kaip stiprinti imunitetą ir kaip tai svarbu, tikėtina, kad būsite fiziškai aktyvūs, valgysite subalansuotą maistą, vengsite žalingų įpročių. Taip bus įtakojamos ir kitos sveikatos sferos, taip pat ir kitos, netiesiogiai susijusios sritys. Turint nepriekaištingą sveikatą padidėja savivertė, užimtumas, keičiasi finansinė padėtis, žmogus daugiau viskuo domisi, nes turi gerą nuotaiką, daugiau bendrauja.

Ir taip visos gyvenimo sritys įtakoja viena kitą, todėl nesirūpinti nors viena iš jų yra nusikaltimas prieš SAVE ir prieš Kūrėją. Dauguma jau supratote, kaip svarbu užsiimti bent elementaria saviugda, kad suprasti priežasties ir pasekmės dėsnius, taip pat kaip įgauti daugiau savimotyvacijos judėti pirmyn.
Žinome, kad norint kažką pagerinti, reikia tai išmatuoti. Neįmanoma pagerinti, jeigu negali įvertinti kaip buvo prieš ir kaip yra po pagerinimo. Jeigu kalbame apie sveikatą, tai galime ją apibūdinti. Išmatuoti galime kraujo spaudimą, pulsą, tačiau tai pavieniai rodikliai. Sveikata įtakojama daugiau faktorių. Geriausiai tinka sveikatos įvertinimas balais nuo 1 iki 10.
1 – labai bloga sveikata
10 – labai gera sveikata.

Užduokite sau klausimą:

Kokia turi būti mano sveikata, kaip turiu jaustis, kad galėčiau įvertinti 10 balų?
Kai aprašysite ir nuspręsite, kad tai tiesa, tuomet, balais įvertinkite kaip yra dabar. Šį skaičių pažymėkite Gyvenimo Balanso Rate.

Gyvenimo balanso rato sudarymo technika

Rekomenduojam gyvenimo balanso ratą sudaryti periodiškai, kelis kartus į metus, arba po reikšmingų įvykių gyvenime. Tai gali būti studijų baigimas, šeimos sudarymas arba skyrybos, profesijos ar darbo keitimas. Pažymėdamas ir įvertindamas rate sritis, žmogus tarsi išgyvena dabartinę situaciją iš naujo ir pažvelgia į savo gyvenimą tarsi iš šalies. Tuomet ateina įžvalgos ir suvokimas kur reikia pasistengti, kad situacija keistųsi į gerąją pusę.

Gyvenimo balanso rato sudarymas, tai vertybių pasitikrinimas, aiškumo įvedimas kur esu ir kur noriu būti.

Daugelis gyvenimo mokytojų vis bando atrasti „vaistų”, kaip palaikyti pusiausvyrą, kurti harmoniją. Dabartiniame laikmetyje, kai viskas taip greitai keičiasi, nuolat reikia tobulėti, kad neatsilikti nuo pažangos ir technologijų, labai svarbu turėti patikrintus įrankius ar būdus kaip suvaldyti kasdien gaunamą informacijos ir emocijų srautą. Tam labai tinka gyvenimo balanso rato sudarymas. Pirmą kartą reikėtų sudaryti bendrą ratą, kur įtraukti pageidaujamas sritis, o vėliau galima panagrinėti ir kiekvieną sritį atskirai.

Rekomenduoju į bendrą ratą įtraukti 8 sritis, kurias, pasirinkite savo nuožiūra iš visų čia išvardintų:

  1. Sveikata
  2. Šeima
  3. Karjera
  4. Laisvalaikis/Poilsis
  5. Finansai
  6. Aktyvumas/Sportas
  7. Dvasingumas
  8. Saviugda
  9. Santykiai
  10. Draugai
  11. Profesinė veikla
  12. Hobis
  13. Kultūrinė veikla
  14. Savanorystė

Veiklų įtraukite tiek, kiek jums atrodo reikia. Įrašykite tas, kurios jums atrodo svarbios.
Spauskite ČIA ir pateksite į internetu pildomą gyvenimo balanso ratą. Sudarydami ratą, sričių skaičių pasirinkite iš sąrašo, spustelėjus parinkties ženkliuką. Kai pasirinksite kiek sričių sudarys jūsų ratą, žemiau įrašykite jų pavadinimus ir įvertinkite kiekvieną sritį atskirai. Pirmiausiai įvertinkite, aprašykite sritį pagal tai, kaip jums atrodo, kad turi būti, jog galėtumėte įvertinti 10 balų.  Tada, įvertinkite savo pasitenkinimą kiekviena sritimi. Pažymėkite rate, paslinkdami žymeklį ties tuo skaičiumi, kuriuo įvertinote dabartinę srities būklę.

Kai visas sritis pažymėsite ir įvertinsite matysite bendrą vaizdą kaip atrodo jūsų gyvenimo ratas. Ar jis tolygus, ar kreivas. Kaip toli nuvažiuotumėte su tokiais ratais, jei visi keturi būtų tokie, kaip šis?

Dar viena rekomendacija: ramiai apmąstykite kaip sritys įtakoja viena kitą. Kaip pasikeis jūsų sveikata, jeigu būsite fiziškai aktyvūs ir rūpinsitės mityba? Kaip sveikatos pagerėjimas atsilieps finansuose, santykiuose, profesinėje veikloje?

Viskas tarpusavyje susiję, reikia išsiugdyti holistišką požiūrį ir pokyčius kurti visose gyvenimo srityse.

Gyvenimo balanso ratas puikus įrankis pamatyti kur yra spragos. Galite jį piešti ranka, galite naudotis sudarymo forma tiesiogiai šiame tinklapyje. Kai žinosite ką ir kiek reikia pagerinti bus lengva savo gyvenimą pakelti į aukštesnį lygmenį ir daryti tai su pasitikėjimu ir aiškumu.