Kas yra koučingas? Paprastai atsakant – koučingas, tai malonus pokalbis su žmogumi, apie jo gebėjimus, stiprybes ir galimybes. Apie tai, kad jis gali daugiau, nei pats žino ir kad kiekvienas žmogus turi pakankamai resursų, kad įgytų viską ko jam reikia, kad gyventi taip, kaip visada svajojo.

Koučingas šiandien – tai individualaus koučerio darbo su klientu metodas, kurio metu klientas gauna naują, platesnį požiūrį į savo galimybes, išsivaduoja iš stereotipų ir savo naują būseną panaudoja asmeniniam ir profesiniam augimui.

Pačiam yra sunkiau savyje pastebėti ir aktyvuoti papildomus gebėjimus, nes neretai trūksta pasitikėjimo savimi. Nusprendus imtis naujos veiklos apninka abejonės ir baimė, o kas bus jei nepasiseks? Šiuo atveju pakanka tiesiog atsakyti į šį klausimą: Kas įvyks, jei projektas nepasitvirtins? Aiškiai žinodamas visas galimas pasekmes, žmogus įjungia sąmoningą mąstymą ir sėkmės ar nesėkmės atveju, žino kaip elgtis. Kai yra sprendimas, tai ir baimei nelieka vietos.

Koučingas gimė sporte. Bet kurioje sporto šakoje siekiant rezultato reikalingas treneris. Pats sportininkas turi treniruotis ir koncentruotis į tai ką daro, o treneris jį palaiko, nukreipia ir veda pergalės link. Treneris niekada neabejoja savo mokiniu, jis tiki, kad šis bus geriausias, taip savo tikėjimą ir stiprybę perduoda sportininkui. Be abipusio pasitikėjimo kartu dirbti labai sunku.

Daugelis mano, kad pagrindinis koučerio įgūdis yra gebėjimas užduoti teisingus klausimus, kurie atvers naujas galimybes klientui, kurių jis anksčiau nepastebėjo. Tiesą sakant, koučerio geroji savybė yra ta, kad jis nuoširdžiai tiki kliento gebėjimu susitvarkyti su užduotimis, kurias jis pats sau uždavė. Taip pat koučeris bendrauja su meile ir susidomėjimu, tai neabejotinai skatina gerus pokyčius, tai padeda klientui nekreipti dėmesio į savo baimes ir abejones, susitelkti į savo ateitį ir sėkmę.
Koučeris – tai žmogus, kuris sukuria erdvę ypatingam dialogui, kurio metu kliento galvoje gimsta atsakymai.

Koučingas ar psichologo konsultacija?

Į psichologą žmonės kreipiasi kai turi problemų, kurių patys negali išspręsti. Tokio vizito tikslas yra atsikratyti problemų. Ir bet kuris psichologas anksčiau ar vėliau paprašys jūsų grįžti į praeitį ir papasakoti jam savo gyvenimo istorijas, kurios vienaip ar kitaip gali paveikti dabartinę situaciją.

Skirtingai nuo tokių konsultacijų, koučingas sako, kad su kiekvienu žmogumi visada viskas yra tvarkoje, ir jis priima tuos sprendimus, kurie jam yra geriausias pasirinkimas tam tikru metu. Koučeris niekada neveda kliento į praeitį. Koncentruojamasi į dabarties reikalus ir į ateitį. Koučingas sako, kad problemos neegzistuoja. Yra lengvesnės ar sunkesnės užduotys, kurios žmogui reikalingos, kad įgauti tam tikros patirties, kurios tikrai prireiks ateityje. Koučeris padeda klientui tapti efektyvesniu bei geresniu, ugdyti savo sugebėjimus ir talentus.

Kuo koučingo sesija skiriasi nuo mokymų?

Dauguma ne visai teisingai supranta mokymo veiklos funkcionalumą. Mokymais šiandien vadinama beveik viskas, kas susiję su žmonių tęstinio mokymo sistema. Pastaruoju metu mokina ir mokosi beveik visi. Internete gausu įvairiausių skelbimų: vyksta meistriškumo kursai, atviros paskaitos, diskusijų platformos ir pan. O kas iš tikrųjų yra mokymas? Mokymas yra aktyvi mokymosi technologija, kuria siekiama formuoti ar plėtoti tam tikrą asmens įgūdį.

Neginčijamai efektyvi mokymo specifika yra, kai žmonės mokosi grupėje. Mokymasis būna efektyvesnis kai dalyviai mokosi keisdamiesi patirtimi ir emocine parama (komandose tai gali būti vadinama „sinergijos efektu”).

Kai tik suprantame, kas yra mokymas, iš karto matome, kad koučingas yra daugiau nėra mokymas. Koučingas – tai žiūrėjimas į vidų, atsakymų į klausimus ieškojimas savyje. Niekas kitas, kaip pats žmogus, geriau nežino kas jam yra geriausia, tinkamiausia, kokie jo ketinimai, bei norai.

Koučingas versle

Seni vadovavimo metodai jau neveikia. Kiekvienas išmintingas verslo savininkas ar įmonės vadovas supranta, kad augant žmonių sąmoningumui, auga ir žmonių noras gyventi lengviau, stiprėja poreikis pasirinkti. Taigi, norint išlaikyti lojalų darbuotoją, reikia į jį investuoti. Reikia investuoti į atmosferą darbe ir kolektyve. Išmanantis koučingą vadovas žino kokia „kalba“ kalbėtis su darbuotoju, kaip motyvuoti ir skatinti. Svarbiausia yra įvertinti tuos, kurie yra aplink mus ir sugebėti ne tik klausytis, bet ir išgirsti.
Koučingas moko, kaip darbo metu teisingai užduoti klausimus – sugebėti laiku pamatyti ir įvertinti situaciją giliau nei įprasta. Disciplina yra dėsningumas, susijęs su mūsų prioritetais ir vadovas/lyderis turi būti disciplinuotas. Koučingas padeda nustatyti prioritetus ir organizuoti jų reguliarų įgyvendinimą,

Koks gali būti koučingas draugų tarpe

Neabejoju, kad kiekvienam iš jūsų yra tekę išgirsti „protingų“ draugų patarimų: tai tau netinka, ar tau reikia tuo užsiimti, gyvenai ramiai, kam tau tos naujovės. Daugelis iš mūsų, spręsdami gyvenimo problemas ar profesines užduotis, kreipiasi patarimo į draugus. Mums patinka, kai draugas mus giria „tu viską darai teisingai, aš daryčiau tą patį, jei būčiau tu”. Galima įtarti, kad dėl priimto sprendimo atsakomybę perkeliame draugui. Tačiau tokiais momentais negalvojame apie tai, kad vieno žmogaus sprendimai visiškai netinka kitam. Nepaisant daugelio gyvenimo istorijų banalumo (nesvarbu, ar tai yra konfliktai darbe ar asmeniniame gyvenime ) būtina suprasti, kad kiekvienu atskiru atveju kiekvienoje konkrečioje situacijoje kiekvienas konkretus sprendimas gali visiškai kitaip paveikti konkretaus žmogaus gyvenimą. Žinant koučingą galima draugui padėti palaikant jį, nukreipiant, klausiant. Taip paskatinti jį ieškoti atsakymo savyje.

Šeima ir koučingas

Jei praktikuosite koučingą, tai vienaip ar kitaip paveiks visas jūsų gyvenimo sritis. Ypatingai artimųjų ratą – partnerį, sutuoktinį, vaikus. Ką reiškia šeima koučingo stiliumi? Visų pirma, tai yra stiprių santykių kūrimas bendrų vertybių lygiu. Bendrų tikslų siekimas, harmonijos ir visiškai kitokio požiūrio į vienas kito trūkumus supratimas. Kai žinome koučingą gyvename daug paprasčiau, nes vietoje nurodinėjimų ir priekaištavimų, bendraujant, dažniau palaikome, nukreipiame ir įkvepiame savo artimą žmogų. Parodome pasitikėjimą ir pagarbą. Bendraujant su vaikais skatiname jų savarankiškumą, pasitikėjimą savimi, ugdome drąsą ir meilę sau. Tokie žodžiai kaip: Tu gali, Tu moki, Tai tik dar viena patirtis, turi milžinišką įtaką vaiko raidoje. Todėl žinoti koučingą ne mada, o būtinybė.

Koučingas – efektyvus saviugdos įrankis

Klausimų pagalba galima išsiaiškinti visas situacijas, rasti sprendimą ten, kur jau senokai esate užstrigę. Naudojant tam tikrus pratimus, kiekvienas žmogus, be pagalbos iš šalies, gali rasti atsakymus, išsikelti sau tinkamus tikslus ir mėgautis gautu rezultatu.

Dauguma žmonių savo gyvenimą suvokia nesąmoningai vertindami aplinką: Kas yra šalia manęs? Ką turėčiau daryti?. Rečiau yra įjungiamas sąmoningas mąstymas: Kaip aš galiu tai padaryti? Kokių resursų man reikia? Tiesą sakant, svarbiausias klausimas yra „Kodėl man svarbu, tai ką aš darau? Kaip mano elgesys veikia man artimus žmones? Kas pasikeis, kai pasieksiu tikslą? Paskutinius du klausimus žmonės sau užduoda daug rečiau. Bet kai jų paklausiama, įjungiamas mąstymas. Galų gale, žmogus turi susikurti pasaulį tokį, kuris jam patinka ir kuriame jis norėtų būti. Ir tada, lygiai taip pat įkvėptas, sugalvoti kelią, kuriuo jis mielai eis, kad ateitis taptų realybe.

Gali būti pats sau koučeris

Norite to, ar nenorite koučingas vis tiek ateis į jūsų gyvenimą. Žinant jo svarbą, verta jau dabar pasidomėti kaip versle ar šeimoje taikyti efektyvius metodus. Koučingas, tai lengvesnių santykių su artimaisiais, kolegomis, draugais kūrimo stilius.
Kviečiu lapkričio 24 dieną 20 valandą į seminarą “Koučingas versle ir gyvenime“. Dalyvaudami seminare išgirsite tai, kas jums bus aktualu, sužinosite ką galite taikyti sau. Buvimas vienoje vibracijoje sukuria sinergiją ir išgirsta informacija pasiekia tas proto ir galbūt širdies kerteles, kurios trokšta pokyčių. Registracija į seminarą ČIA

Turite klausimų apie savo tikslą ir savirealizaciją? Užduokite juos seminare!