Geri ir blogi įpročiai yra kasdieninio gyvenimo dalis. Jie formuoja mūsų elgseną ir aplinkinių nuomonę apie mus. Klausimas kaip išsiugdyti reikiamus įpročius įsukasi bene kiekvieno iš mūsų galvoje. Suprantame, kad norime, kad reikia, aiškiai suvokiame vienų ar kitų veiksmų naudą, tačiau niekaip nepavyksta veiksmų paversti įpročiu, kad jie taptu kasdiene rutina.
Kas yra tie įpročiai, ką vadiname įpročiu?
Įprotis tai elgesys, kuris nuolat kartojamas tampa rutina, savaiminiu, kai atliekamas be atskiro nurodymo. Juk rytais jūs nenurodote sau – dabar eik nusiprausk, išsivalyk dantis. Tai jau tapo įpročiu, vos tik pabudę einate ir atliekate tai. Kaip tai įvyko? Ogi dėl nuolatinio veiksmo kartojimo. Dažnai kartojamas veiksmas ilgainiui tampa įpročiu.
James Clear savo knygoje „Atominiai įpročiai“ rašo: Įpročiai – tai saviugdos sudėtinės palūkanos. Kaip sudėtinių palūkanų atveju pinigų suma padidėja keliskart, taip padidėja ir įpročių teikiama nauda, kai jie nuolat kartojami.
Rekomenduoju klausyti knygą video/audio formatu. Klausymas taupo laiką ir lavina vaizduotę.
Nereikia savęs versti tuojau pat atsisakyti įsisenėjusių įpročių ar kaltinti save dėl negebėjimo išsiugdyti naujus. Rankos mostelėjimu tokie pokyčiai nevyksta. Reikia laiko, kad pamiršti sena ir išsiugdyti naują įprotį. Jeigu tris dienas iš eilės darysite mankštą – jūsų kūnas dar netaps lankstus kaip atleto. Jei kelis kartus nueisite į sporto klubą, jūsų figūra nepasikeis. Tačiau kasdien 12 savaičių atliekant po 20 pritūpimų, jūsų kojos sutvirtės, sausgyslės ir raumenys taps elastingesni ir užlipus laiptais į penktą aukštą jau nebejausite deginančio raumenų skausmo.
Maži pasiekimai daro stebuklus. Deja, lėti pokyčiai gali paskatinti mesti tai, ką pradėjote ir tik sąmoningo suvokimo dėka kaip viskas vyksta, galite padėti sau vieną ar kitą veiksmą padaryti rutina, kuris ilgainiui taps automatiniu įpročiu.
Lengva yra pervertinti vieno lemiamo momento svarbą ir neįvertinti kasdienių mažų pokyčių. Dažnai mums atrodo, kad gauti tai ko norime, reikia milžiniškų pastangų. Mes darome spaudimą sau siekiant sumažinti kūno svorį, išmokti važiuoti riedlente, pagerinti verslo rezultatus, siekdami kažkokio „Wow“ efekto, kvapą gniaužiančio rezultato. Negavę ryškaus rezultato čia ir dabar dažnai pamirštame ko siekėme, nes tai mums atrodo nerealu. Maži pasiekimai, kartais net ir nelabai pastebimi, ilgalaikėje perspektyvoje yra reikšmingesni. Rezultatas, kurį gausime ilgalaikėje perspektyvoje gali būti stulbinantis.
Vieno procento pokytis, atliekant kažkurį veiksmą, bus stulbinantis. Per metus laiko jis gali būti trisdešimt septynis kartus geresnis. Ir jis gali būti nulinis, jei kažką kasdien darysime vienu procentu blogiau. Mažų įpročių rezultatai tampa matomi tik praėjus kuriam laikui.
Pavyzdžiui saviugda, ja užsiimant geriau pažinsite save, suprasite ko iš tikrųjų norite, išlavinsite savo gebėjimus, pagerinsite santykius, finansinę padėtį. Kasdien praktikuojant savo minčių stebėjimą ir kontrolę jūs stabiliai gerinsite savo gyvenimą. Žalinga kita medalio pusė kai saviugda jums visai nerūpi, yra manymas, kad jūs viską žinote ir tai, kad ne jūsų valioje pakreipti gyvenimą kita linkme, keisti mąstymą ar įpročius.
Įpročiai padeda tapti kitokiu žmogumi, palengvina mums gyvenimą. Dėka išsiugdytų įpročių, jų stiprumo aplinkiniai sprendžia apie mus, ar mes esame patikimi darbuotojai, nuoširdūs kolegos, ar esame atsakingi ir mumis galima pasikliauti. Efektyviausia yra žinoti, kad įpročius keičiame ne tam, kad kažkaip kitaip atliktume veiksmus, o tam, kad taptume kitu žmogumi, tam, kad kitoks būtų visas gyvenimas. Įpročiai formuoja asmenybę.
Praktikuokite savęs koučinimą. Užduodami klausimus sužinosite apie save daug naujo, gausite atsakymus kaip išspręsti problemas, kaip pasirinkti. Patariama atsakymus į klausimus užrašyti raštu. Pirma užrašykite klausimą, tarsi jį jums užduotų jūsų vidinis Aš, vidinis išminčius, tuomet rašykite atsakymą, kurį jums diktuoja jūsų pasąmonė.
Pavyzdžiui: jūs nuolat pramiegate, atsikeliate per vėlai, tuomet save barate, priekaištaujate, visur skubate. Suprasti esmę padės klausimai – Kas man trukdo atsikelti laiku? Kodėl aš nuolatos pramiegu? Ką turiu padaryti (arba ko neturiu daryti), kad situacija pasikeistų?
Būkite sau sąžiningi, juk niekas nepasikeis jeigu meluosite sau. Užrašykite viską, ką galvojate, be pagražinimų ir svarstymų gerai tai ar blogai. Rašymo terapija bus naudinga, jeigu tam skirsite pakankamai laiko ir būsite sistemingi.
Kaip formuojasi įpročiai ir kaip juos pakeisti skaitykite ČIA.