Motyvacija tai paskata atlikti veiksmą. Pats svarbiausias momentas, kad užbaigti darbą, yra – jį pradėti. Prieš atliekant bet kurį darbą, mūsų smegenys susikoncentruoja į tai, kas sunkiausia, į tai, kas gali sutrukdyti sėkmingai jį atlikti. Todėl, koks bebūtų darbas, smegenys priešinasi ir ieško pasiteisinimų, kodėl neverta net pradėti.
Pavyzdžiui reikia kažkam parašyti svarbią žinutę, jūs taip pat dar norite paklausyti muzikos, pasidaryti ar atsigerti arbatos, pasikalbėti su sutuoktiniu ir t.t. Ir taip atsiranda daug svarbesnių reikalų, kurie atitolina nuo žinutės rašymo ir mums pastoviai tam trūksta motyvacijos. Bėga minutės, valandos, dienos, o kai kada ir savaitės, mėnesiai. Mes taip ir nepasijautėme pilnai pasiruošę, tai ir jokie užduoties atlikimo veiksmai nevyksta.
Turiu jums blogą žinią, jei dar ilgiau lauksite, tai niekas ir neįvyks.
Stipri motyvacija – iki pat paskutinio tikslo etapo
Svarbu, kad kas benutiktų, motyvacija veikti išliktų ir padėtų visame procese į tikslą. Tikiu, kad girdėjote posakį: Gera pradžia, pusė darbo. Galima teigti, kad pradžia yra daugiau nei pusė darbo, nes kai imamės užduoties, padarome pirmuosius veiksmus, mūsų smegenyse pradeda vykti naujos cheminės jungtys. Tai vadinama Zeigarnik efektas. Šis efektas buvo sukurtas 20 amžiuje. Lietuvių kilmės žydė Bluma Zeigarnik efekto esmė yra, kad žmogus geriau įsimena nutrauktą veiksmą, nei užbaigtą. Kitaip tariant, jei jau pradėjome užduotį, kol jos neatliksime, mes dažniausiai jausime diskomfortą ir nepatogumus. Nes nuolat apie tai galvosime tol, kol užduotis bus atlikta.
Šio efekto veikimo principą galima paaiškinti buitiniu pavyzdžiu – TV serialai. Kiekviena serija baigiasi intriguojančiu kadru, kas mus priverčia su nekantrumu laukti tęsinio. Ir žmonės aptarinėja, kad, kaip visada baigėsi pačioje įdomiausioje vietoje, įdomu, kas bus toliau. Šio efekto dėka, kai atliekame užduotį, suprantame, kad nebuvo taip sunku, kaip atrodė pradžioje. Bet tai vyksta todėl, kad kai pradedame darbą, įsijungia Zeigarnik efektas, kuris dar labiau mus fokusuoja į darbą ir suteikia entuziazmo.
Taigi, kaip priversti save pradėti?
Savimotyvacija visada veikia, kai žinote dėl kokios priežasties darote tai ką darote. Kviečiu išbandyti praktikoje keletą pratimų, kurie padeda pradėti veiksmą ir jį užbaigti. Šie trys metodai naudojami jau senai, vieniems vieni labiau tinka, kitiems kiti. Tik jūs patys, tai išbandę, nuspręsite kas jums labiau veikia. Taikant šiuos pratimus praktikoje ilgesnį laiką, formuojami tinkami įpročiai, kurių pagalba būsite disciplinuoti ir pasieksite savo išsikeltus tikslus.
1 – Penkių sekundžių taisyklė
CNN TV laidų vedėja Mell Robinson, parašė apie tai knygą. Metodas paprastas – skaičiuojate nuo 5 iki 0. Ir kai ištariate 0 – pradedate veikti. Pvz.: jums reikia suplauti indus, bet nenorite to daryti. Tuomet mintyse, arba garsiai, skaičiuojate – 5, 4, 3, 2, 1, 0, tuomet atsistojate ir einate plauti indų. Aš negaliu atsakyti kodėl šis metodas veikia, nėra mokslinių tyrimų. Tačiau galiu patvirtinti, kad veikia, nes išbandžiau tai pati ir mano klientai. Visuomenėje yra pavyzdžių: kai paleidžiama raketa taip pat skaičiuojama atgal, sporte, prieš startą taip pat, o ir vaikystėje, kai skaičiudavome atgal, visada kažkas nutikdavo. Prisimenate?
2 – Trys etapai
Prieš pradedant bet kurį projektą, aš užsirašau tris paprasčiausius etapus, ką aš turiu padaryti ir dėl ko tai turiu daryti. Ir pasakau sau, po šių trijų etapų, aš galėsiu nebetęsti to, ką darau, jeigu man tai netiks, ar nepatiks. Ir nuspręsiu tai po trečio etapo. Aš sau nemeluoju, jei nenorėsiu tęsti, tai tikrai neversiu saves to daryti. Pavyzdžiui, reikia sutvarkyti drabužių spintą, atiduoti labdarai jau senai nenešiojamus rūbus, kurie tik užima vietą. Trys etapai gali būti šie:
Atidarau spintos duris ir nusprendžiu nuo ko pradėti – nuo lentynų ar sukabintų drabužių; Nusprendžiau nuo lentynų. Toliau pasirenku viršutinių drabužių lentynas ir su savim susitariu, kad šiandien peržiūrėsiu tik dvi lentynas; Atsinešu didelį krepšį, į kurį dėsiu atidavimui atrinktus drabužius.
Čia ir baigiasi trečias etapas, kaip manote, ar turėsite motyvacijos tęsti? Tikriausiai, kad taip. Jums netgi patiks tai, ką darote. Taigi, atlikti tris pirmus žingsnius nėra sudėtinga, o vėliau, ketvirtas žingsnis, jau neatrodo toks baisus ar sunkus.
3 – Dirbtinai sukurtas Deadlin’as
Pvz. Reikia paruošti prezentaciją. Jūs žinote, kad tai darote paskutinėmis dienomis iki pranešimo. Tuomet jūs randate žmogų, kam parodysite prezentaciją, kad ją aptarti ir sutariate laiką susitikimui. Taip jūs dirbtinai sukuriate deadline prezentacijos paruošimui.
Arba, jeigu pakviesite draugus užsukti pažiūrėti jūsų naujų darbų konkrečią dieną, tai jums tikrai nesinorės atidėlioti jų atlikimą ir teisintis prieš atėjusius draugus kas sutrukdė tai atlikti.
Taigi, kai laikas jau baigiasi, o užduotis dar neatlikta, mūsų smegenys ieško trumpiausio kelio kaip tai padaryti. Patikėkit, mūsų smegenys neturi ribų, mes išnaudojame tik mažą dalelę to, ką jos gali.
Būna ir taip, kad įpusėjus užduočiai prarandate motyvaciją, nebematote prasmės tęsti. Tuomet užduokite sau klausimą – Kam man to reikia? Kai rasite atsakymą aiškiai žinosite ką daryti toliau. Tai bus geriausias sprendimas, kurį tik galėjote sugalvoti.
Vienas vertas dėmesio faktas – ką bedarytumėte, veikite atsipalaidavę ir pasitikėdami savimi. Tai bene svarbiausi dalykai kelyje į tikslą. Kviečiu pažiūrėti linksmą motyvuojantį filmuką.