Savivertė suprantama kaip žmogaus supratimas apie savo svarbą, apie asmeninės veiklos svarbą visuomenėje, taip pat savęs, savo asmeninių savybių, jausmų ir emocijų, trūkumų ir privalumų vertinimas.

Teigiamas savęs vertinimas – tai ne tik savo stiprybių ir silpnybių įvertinimas, tai ir vietos tarp kitų žmonių įvertinimas. O tai, savo ruožtu, yra vienas svarbiausių žmogaus elgesio reguliatorių. Svarbu pažymėti, kad tai yra tokia nestabili vertybė, kad ji gali keistis veikiant šiuo metu vyraujančiai nuotaikai, todėl esant depresinai būsenai stebimas žemas savęs vertinimas, o maniakinių būsenų – perdėtas savęs vertinimas. Tai daugiausia lemia, kiek žmogus yra socialiai adaptuotas ir geba reguliuoti savo elgesį ir veiklą. Dažniausiai tai yra apibendrinta žmogaus nuomonė apie save ir apie tai, kiek esate vertingas. Ji gali būti teigiama arba neigiama.

Teigiama išraiška ta, kada žmogus vertina save, savo gebėjimus ir pasiekimus. Jis jaučiasi vertingas, mylimas ir priimtinas. Jis nelygina savęs su kitais ir nesistengia būti į kažką panašus. Jis žino ko nori ir taip pat turi supratimą kaip to pasiekti.

Neigiama išraiška ta, kai žmogus nuvertina save, savo gebėjimus ir pasiekimus. Jis jaučiasi nevertas, nemylimas ir atstumtas.

Pasitikėjimas savimi yra žmogaus tikėjimas savo gebėjimais ir galimybėmis pasiekti savo tikslus.

Aukštas pasitikėjimas savimi reiškia, kad žmogus tiki savimi ir savo gebėjimais. Jis jaučiasi tvirtas ir pasiryžęs pasiekti savo tikslus. Žemas pasitikėjimas savimi reiškia, kad žmogus netiki savimi ir savo gebėjimais. Jis jaučiasi nedrąsus ir lengvai pasiduoda.

Savo gebėjimų teigiamas įvertinimas yra pagrindas pasitikėjimui savimi. Jei žmogus turi aukštą savivertę, labiau tikės savimi ir savo gebėjimais. Tai reiškia, kad jis bus labiau linkęs rizikuoti, priimti iššūkius ir pasiekti savo tikslus.

Tačiau savivertė nebūtinai garantuoja pasitikėjimą savimi. Žmogus gali turėti aukštą savivertę, bet vis tiek jaustis nepasitikintis savimi tam tikroje srityje. Pavyzdžiui, žmogus gali jaustis vertingas ir mylimas, bet vis tiek jaustis nepasitikintis savimi kalbėdamas viešai.

Savivertė. Kaip ja suprantame

 

Ar savivertė gali būti didesnė?

Asmeninė vertė ir pasitikėjimas savimi formuojasi nuo ankstyvos vaikystės. Tai priklauso nuo įvairių veiksnių įtakos praeityje. Tokių kaip tėvų, mokytojų ir kitų svarbių asmenų požiūris, patirtos nesėkmės ar trauminės patirtys.

Šios dvi asmeninės savybės turi didelį poveikį žmogaus gyvenimui. Jie gali lemti, kaip žmogus pasieks savo tikslus, užmegs santykius ir gyvens savo gyvenimą.

Žmonės, turintys aukštą savivertę ir pasitikėjimą savimi, dažniausiai yra patenkinti savo gyvenimu ir aplinka.

 

Jei jaučiate, kad jūsų savivertė arba pasitikėjimas savimi yra žemas, yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti, kad juos pagerintumėte. Jums gali padėti saviugdos knygos, saviugdos kursai, taip pat meditacija, kvėpavimo technikos ar kiti koncentraciją lavinantys pratimai. Atkreipkite dėmesį, kad pasitikėjimas savimi neateina per vieną dieną ir nežinia iš kur. Tai yra procesas, kurio metu žmogus išmoksta vertinti save, būti sau ištikimu ir dėkoti sau už kiekvieną smulkmeną.

 

Štai keletas patarimų:

  • Mokykitės priimti save ir savo gebėjimus, nebijokite kritiškai vertinti savo mintis ir įsitikinimus. Kiekvieną dieną, atlikite pratimą „Trys geri dalykai“. Geriausia vakare ir raštu. Užrašykite tris dalykus, už ką šiandien galite save pagirti. Tai gali būti ir labai mažos smulkmenos, tokios kaip Padėjau kaimynei panešti krepšį su pirkiniais, sutvarkiau spintą, palepinau save spa procedūra ir t.t.
  • Mokykitės naujų dalykų. Kuo daugiau žinosite ir galėsite, tuo labiau tikėsite savimi. Nebūtina pradėti studijas naujai profesijai įgyti (nors tai labai motyvuoja), pradėkite mokytis naujos kalbos, domėkitės saviugda, ar paprasčiausiai tuo, kas labai patinka. Tai gali būti kulinarija, rankdarbiai, žvejyba, namų dekoravimas. Viskas tiks, kas skatina teigiamas mintis ir praturtina pasaulėžiūrą.
  • Bendraukite su optimistiškai nusiteikusiais ir jus palaikančiais žmonėmis. Aplinka, kurioje praleidžiate daug laiko taip pat formuoja jūsų įsitikinimus. Žmonės, kurie tiki jumis, gali padėti jums jaustis geriau, skatinti būti drąsesniais ir pasitikėti savo sprendimais.

 

Pradėkite nuo mažų dalykų, nebandykite tuojau pat padaryti transformaciją savo gyvenime. Nebijokite iššūkių ir pradėkite nuo to, kas jums atrodo įmanoma.

Spauskite šią nuorodą, registruokitės į dvylikos dienų Saviugdos kursus online „Žadintuvas” ir pradėkite keisti savo gyvenimą norima linkme jau dabar!