Teigiamų įpročių formavimas vyksta etapais. Visą procesą galima suskirstyti į keturis etapus: signalą, troškimą, atsaką ir atlygį. Šitai žinodami geriau suprantame kas yra įprotis ir kaip jis veikia. Šie keturi etapai yra kiekvieno įpročio pagrindas ir smegenys kiekvieną kartą, ta pačia tvarkas pakartoja šiuos etapus.  

Pirmiausia gauname signalą, tada jis smegenims siunčia nurodymą veikti, t.y. pradėti konkretų veiksmą. Tai yra užuomina, kad atlikus veiksmą gausim kokį nors atlygį. Nebūtinai turi būti materialinis atlygis, jo forma gali būti ir jausmas ar emocija. 

 Protas nuolat analizuoja aplinką, ieško signalų, kurie duoda ženklą, kad galima tikėtis atlygio. 

 Pirmame etape pagavęs signalą protas supranta, kad bus trokštamas atlygis, tuomet seka antrasis etapas – sužadinamas troškimas. Troškimai yra motyvacinė jėga, kurią turi kiekvienas įprotis. Nesant motyvacijos ar troškimo nekyla noras atlikti veiksmą. Jus motyvuoja ne dantų valymas, o pojūtis po to, švara ir gaivus kvapas. Jūs trokštate ne prakaituoti sporto salėje, o turėti tvirtą ir sveiką kūną. Jūsų tikslas yra ne darbas kasdien nuo ryto iki vakaro, o finansinis atlygis, kurio dėka keliaujate po pasaulį. Taip pat, dirbdamas iš pašaukimo koučeris trokšta noru turėti daugiau klientų ne dėl to, kad nuolat turėtų darbo, o dėl teigiamų kliento pokyčių.  

Suvokus dėl ko mes atliekame veiksmus, atradus tikrąjį troškimą, visada turėsime motyvacijos ir mūsų elgesys taps įpročiu.

Kaip vyksta teigiamų įpročių formavimas? 

 Pagalvokite kokį jūsų manymu, netinkamą įprotį norite pakeisti į naują, padedantį siekti tikslo. Užrašykite jį. Pavyzdžiui: Netinkamas įprotis yra eiti miegoti po dvyliktos valandos nakties. Suprantate, kad taip elgiantis trikdote melatonino (miego hormono) gamybą, prarandate efektyviausią poilsio laiką, nepailsi širdis, tačiau niekaip nepavyksta šio įpročio atsisakyti. Jūs vėl ir vėl einate miegoti gerokai po dvyliktos ar pirmos nakties, ir kiekvieną rytą būna sunku atsikelti. Ką daryti? 

 Jums padės savimotyvacija. Kai esate motyvuotas (turite aiškų žinojimą dėl ko tai darote), jums bus lengva rasti ir naujai formuojamo įpročio naudą. Kuriant naują įprotį, turime aiškiai suvokti jo naudą, naujas įprotis turi būti patrauklus, lengvai praktikuojamas ir teikiantis pasitenkinimą.  

 Šiuo atveju susikurkite miego ritualą, kuris skatina atsigulti anksčiau. Darykite tai žaidimo forma. Susitarkite su savimi dešimt dienų eiti į lovą vienuoliktą valandą vakaro ir atsigulus medituoti arba tiesiog kartoti vakaro afirmaciją (aiškumas).  

Ji gali būti tokia: Aš esu atsipalaidavęs. Mano kūnas šiandien buvo man kantrus ir puikiai susidorojo su fizinėmis užduotimis. Mano protas šiandien uoliai dirbo, darė tinkamus pasirinkimus. Mano širdis ir jausmai mano dienai suteikė žavesio, meilės ir pasitikėjimo. Dėkoju savo kūnui, protui ir širdžiai. Dabar jie pelnytai ilsisi, kad rytoj galėtų vėl man tarnauti. Kiekvieną vakarą raskite naujus padėkos variantus savo kūnui, protui ir sielai (žaisminga ir patrauklu). Išsikelkite sau iššūkį dešimt vakarų iš eilės dėkoti jiems, tarsi nuo to priklausytų jūsų gerovė. Dėkojimas daro stebuklus, netruksi tuo įsitikinti. 

 

Šį pratimą galite atlikti kartu su sutuoktiniu ar partneriu. Susitarkite ir paeiliui vardinkite už ką esate šiandien dėkingi. Tik čia svarbi taisyklė – tai daryti atsigulus į lovą ir ne vėliau vienuoliktos valandos vakaro, antraip ritualas neturės tokios įtakos. 

Tai darydami išsiugdysite įprotį eiti miegoti anksčiau, praktikuosite dėkingumą ir programuosite savo ateitį (nauda). Rezultatas jus nustebins, pabandykite. Nepamirškite save apdovanoti, pavyzdžiui bilietu į kiną ar nauja knyga, ar mėgstamu pyragaičiu.  

 

Vėliau apgalvokite kitą įprotį, pavyzdžiui: pradėti dieną lengva mankšta. Tokiu pat principu susikurkite naują įpročio rutiną ir siekite rezultato.  

Įpročių formavimas yra nuolatinis procesas ir čia nėra finišo linijos, kuo dažniau praktikuosite tuo labiau ugdysite valią, discipliną ir keisite savo elgseną. Kaskart vis labiau norėsis išbandyti save naujo įpročio formavime, nes bus smalsu kokį gausite rezultatą. 

 

Padarykite įprotį patrauklų, suteikite jam žaismingumo ir pasistenkite, kad jis būtų lengvai praktikuojamas ir teiktų jums pasitenkinimą.